DG2D2124032/OS
Female thread
Bronze
1 1/4"
2-parts
Don't see availability? Sign in with your B2B account now.
SKU DG2D2124032/OS
Description Pressure actuated valve, G11 / 4 ", SK63-brass, OS Rotguß / PTFE, to rest against Medium
Weight [kg] 2.720000
Pilot cylinder Messing-verchromt
Size 1 1/4"
Body material Bronze
Stem seals material PTFE
Option Optical position indicator
Function Normally close, against flow direction
Seat seals PTFE
Connection type Female thread
Connection size 11/4"
Nominal pressure min. [bar] 0
Nominal pressure max. [bar] 10
Body test pressure PT [bar] 24
Temperature range min. [°C] -10
Temperature range max. [°C] +60
Media temperature min. [°C] -20
Media temperature max. [°C] +180
Body design 2-parts
Tariff No 84818079
RoHS Directive EG 2015/863 compliant
REACH regulation EG 1907/2006 compliant
Data Sheet
Data sheet DG2D
Filetype: PDF
Preview
Manual
Manual DG2D
Filetype: PDF
Preview
EU Declaration in Conformity
Regulation EU 1907/2006 (REACH)
Directive EU 2015/863 (RoHS)
QM Certificate
Quality Management Certificate
english
Certification cycle 4. April 2026 up to 3. April 2029
All information is subject to change and non-binding.
3/2-solenoid valve, G1 / 4 "-Innen / G1 / 8" -outs, 230VAC, brass / FKM, AC = 0-8bar, direct acting
3/2-solenoid valve, G1 / 4 "-Innen / G1 / 8" -outs, 24VDC, brass / FKM, DC = 0-8bar, direct acting